Jak vybrat kuchyň

 

JAK VYBRAT KUCHYŇ

Kuchyň, stejně jako zbytek našeho obydlí, prodělala velký vývoj.Už nejde jen o to, aby se nám v kuchyni dobře pracovalo, ale abychom se tu i příjemně cítili. Kvalitu kuchyně ovlivňuje v první řadě dobrá dispozice, ale také přiměřené výšky pracovních ploch a vhodně zvolené spotřebiče. To, jak bude kuchyně vypadat, záleží do značné míry na našem způsobu života.

Ať už plánujeme koupi nové kuchyně, nebo renovaci té dosavadní, počítejme s faktem, že budeme investovat nemalé finanční prostředky. Proto si vše pořádně promyslíme, seženeme maximum informací, případně se poradíme s odborníkem. Taková příprava se vyplatí už proto, abychom neopakovali chyby, kterých jsme se dopustili v předešlé kuchyni.

Řiďte se svými základními smysly. Co vám na staré kuchyni nejvíce vadilo? Nedostatek světla, stísněný prostor, špatně omyvatelná podlaha nebo jen jeden dřez? Tak tím vším se řiďte při zařizování nové kuchyně. Pokud nechcete měnit celou kuchyň, nebuďte kvůli tomu zbytečně zklíčení. Okna, stěny, vodovodní potrubí, skoro všechno se dá postupně vyměnit s menší námahou, než si myslíte. Ušetříte hodně času, když si jednotlivé věci do kuchyně koupíte z jedné modelové řady. Inspirujte se, ale nemusíme do detailu kopírovat  kuchyně z katalogů či z kuchyňských studií.

Každý dům i byt má své zvláštnosti a především neoddiskutovatelné rozměry. Omezený prostor často neumožní ani to, aby kuchyně plnila všechny funkce, které od ní očekáváme. Například varné centrum - sen každé hospodyňky - kromě nadstandardních financí vyžaduje také speciální digestoř, zvláštní přívod vody, odpad i dostatečný prostor na odkládání věcí a chození kolem. Vzhledem k tomu, že si kuchyň nepořizujeme na pár let, zvážíme do všech detailů také umístění jak spotřebičů, tak nádobí, aby bylo vše na dosah. Usadíme-li například troubu do výše očí, nebudeme se muset tolik ohýbat. Přehledné a pohodlné umístění nádobí nám poskytnou plnovýsuvné regály a police. Velká rodina potřebuje hodně nádobí, takže si dopřeje myčku, která ušetří nejen vodu, ale i čas. Chceme-li ulevit páteři, lze i myčku instalovat až 40 cm od podlahy. Možná že jsme v předešlé kuchyni měli sporák v rohu a vedle něj dřez. Posléze jsme zjistili, že to bylo řešení nanejvýš nepraktické. Od té doby si pamatujeme, že mezi varnou plochou a dřezem by mělo být alespoň trochu místa na přípravu jídla a po obou stranách odkládací plochy. Šetřit nebudeme ani na pracovních deskách. Třícentimetrové dřevotřískové desky potažené fólií dávno vystřídaly minimálně o centimetr silnější MDF desky nebo desky z umělého kamene, mramoru a další.

Co se týče vzhledu - vybírat můžete z nepřeberného množství materiálů a barev. Někomu se líbí klasické dřevo, čím dál větší oblibu si však získávají kuchyně, kde se kombinují chrom či hliník se sklem.